181 – leczenie borderline: trudności

Terapia borderline jest wyjątkowo trudna. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o to, by odzyskać kontrolę nad sobą i swoim życiem. Można to osiągnąć podejmując się tytanicznej pracy z terapeutą nad zaburzonymi częściami osobowości.
Pograniczne zaburzenie osobowości sprawia, że część składowych osobowości rozwija się nieprawidłowo. Z biegiem czasu problemy zaczynają się mnożyć, a zaburzenie pogłębiać.
Chore schematy zachowań, myśli i reakcji emocjonalnych wydają się być częścią nas. Zaczynamy się utożsamiać z naszą chorą częścią. Zaczynamy wierzyć, że to nas charakteryzuje. Biorąc pod uwagę, że mamy problemy z poczuciem własnej tożsamości, chwytamy się tego, co (jak nam się wydaje) jest pewne w naszym życiu. W moim przypadku była to autodestrukcja, autoagresja, silne stany emocjonalne. Stąd:
– Jestem autoagresywna. Jestem autodestrukcyjna. Jestem wielokrotnie niedoszłym samobójcą.
Najtrudniejsze dla mnie było emocjonalne zaakceptowanie tego, że są to objawy choroby, a nie część mojej tożsamości. Może brzmi to dziwnie. Jednak za racjonalnym myśleniem nie poszły emocje. Byłam emocjonalnie związana z tymi objawami. W nieświadomości narodził się lęk, że pozbywajac się autodestrukcji i autoagresji, przestanę być sobą. Stanę się nikim. Ale w końcu i emocjonalnie dojrzałam.
Terapia borderline to niejako walka z samym sobą. Trzeba w nią włożyć wiele wysiłku, by objawy uznać za objawy, a potem jeszcze uzyskać kontrolę nad schematami. Ale warto.
Nie lecząc się, tracimy całą energię na szarpanie się z sobą i życiem. Chyba więc warto poświęcić ją na leczenie.

108 Ogółem 1 Dziś
Podziel się!

1 myśl w temacie “181 – leczenie borderline: trudności

  1. Aniu myślę,że każda terapia jest trudna.
    Fobii i innych zaburzeń też. ??
    Ja zraziłam się i nie wiem…Czasem chciałabym się komuś wygadać,ale jak pomyślę że trafię do kolejnej takiej niedouczonej ”szmaty”-Pani psycholog (wybacz za brzydkie słowo),to już mi się nie chce…
    Psychoterapeutów u mnie tam gdzie mieszkam jest bardzo mało…a nawet jak już jest ta psycholog jakaś dobra i douczona która słuchała na studiach.-jak piszą te swoje opinie na stronach to już jest prywatnie i drogo. ??
    Pozdrawiam Daria Balicka. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.