187 – objawy borderline: myślenie emocjonalne

Objawy borderline sprawiają, że myślenie jest ściśle związane z emocjami. Jest to mechanizm zachowania dziecka. Osoby cierpiące na pograniczne zaburzenie osobowości w trakcie dojrzewania nie nauczyły się oddzielać emocji od racjonalnych osądów. Gdy odczuwane są pozytywne, pojawiają się myśli idealizacyjne. Gdy negatywne – dewaluacyjne. Dotyczy to zarówno obrazu świata, jak i siebie samego. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby te czują się zagubione, niepewne, zagrożone. Nieumiejętność posiadania jednego, wyśrodkowanego obrazu świata rodzi lęk. Pojawia się niepewność co do własnej tożsamości, orientacji seksualnej, kompetencji. W ich świecie nie ma rzeczy pewnych, do których mogą odwołać się w czasie kryzysu.
Skrajne, negatywne emocje potęgowane są przeświadczeniem, że obecny stan psychiczno-emocjonalny trwał zawsze i nigdy nie minie. Wzmacnia to tendencje samobójcze i autodestrukcję.
Chwiejność emocjonalna i myślenie emocjonalne tworzą błędne koło. Jedno nasila drugie. Jednak osoby dotknięte tym zaburzeniem, w procesie terapii, mają szansę nauczyć się oddzielać myślenie od emocji.

91 Ogółem 1 Dziś
Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.